Рада підтримала законопроєкт № 2698 «Про надання будівельної продукції на ринку»

Ви зараз переглядаєте Рада підтримала законопроєкт № 2698 «Про надання будівельної продукції на ринку»

Законопроєкт допоможе унеможливити потрапляння фальсифікату та небезпечної продукції на вітчизняний ринок та запровадити європейські підходи до розміщення на ринку будівельної продукції

Верховна рада підтримала законопроєкт № 2698 «Про надання будівельної продукції на ринку», який є однією з умов асоціації Україна-ЄС та впроваджує в український правовий простір положення 305-го Регламент Ради Європи щодо будівельних виробів – обов’язковий для всіх країн Євросоюзу.

Зокрема, ініціатива допоможе унеможливити потрапляння фальсифікату та небезпечної продукції на вітчизняний ринок та запровадити європейські підходи до розміщення на ринку будівельної продукції. Законопроєкт підтримали 322 народні обранці сьогодні, 2 вересня.

Законопроєкт № 2698 передбачає обов’язкове підтвердження відповідності вимогам щодо суттєвих характеристик продукції (декларування), як це наразі запроваджено в Європейському Союзі.

Суттєві характеристики та їх конкретні показники зазначаються в європейських або національних стандартах чи документах з оцінки, які розробляються європейськими та українськими фахівцями. Стандарти приймають відповідальні держоргани з урахуванням європейських норм та вимог, а відповідність продукції на запит виробника підтверджуватиметься уповноваженими органами (лабораторіями або експертами).

Законопроєктом також чітко визначена відповідальність всіх учасників ринку – виробників, дистриб’юторів, розповсюджувачів.

Виробники зобов’язані будуть з 01.01.2023 року супроводжувати кожну партію декларацією щодо відповідності вимогам будівельної продукції (в першу чергу в електронній формі), згідно з єдиними для всіх правилами та процедурою. Тобто, її можна буде легко відслідкувати та неможливо замінити.

Згідно з положеннями законопроєкту (як це також передбачає 305-й Регламент Ради Європи та Євросоюзу) запроваджується  перелік категорій будівельної продукції, що підлягає обов’язковому декларуванню. В Україні такий перелік планується затверджувати Кабміном (але на першому етапі він відповідатиме переліку, що міститься в положеннях 305-го Регламенту).

Зокрема, нові правила щодо якості стосуватимуться: дверей, вікон, віконниць, воріт, теплоізоляційних та санітарних виробів, покриття підлоги, будівельних клеїв, продукції з плоского та профільованого скла тощо.

Згідно з повідомленням, за оцінкою виробників, галузевих асоціацій та експертів рівень фальсифікату (продукції, що не відповідає стандартам) до 70% кабелів та вікон, в цементу такий показник сягає до 30%. Загалом рівень фальсифікованої продукції на будівельному ринку експерти оцінюють до 30% від загального обсягу.

«Нарешті в Україні буде контроль за походженням та якістю будівельної продукції, що допоможе швидко виявляти фальсифіковану або небезпечну продукцію (та знайти відповідальних за порушення).

Це суттєво захистить права виробників якісної продукції і зробить крок до «промислового безвізу» українських товарів на світовому та європейському ринках», – прокоментувала Олена Шуляк, автор законопроєкту.

Додамо, що європейські підходи запроваджуються в Україні з 1 січня 2023-го. Вони стосуватимуться:

  • обігу будівельної продукції на ринку;
  • вимог щодо якості будматеріалів на рівні європейських або міжнародних;
  • відповідальності та прав виробників, дистриб’юторів, продавців;
  • механізмів захисту споживачів від небезпечних або фальсифікованих будвиробів;
  • контролю за якістю будівельної продукції за міжнародним досвідом.

Посилання на джерело