Віктор Лещинський: «Наразі вартість будматеріалів стримують і самі будівельники»

Ви зараз переглядаєте Віктор Лещинський: «Наразі вартість будматеріалів стримують і самі будівельники»

Чи готовий вітчизняний ринок будматеріалів під час воєнного стану повністю задовольнити потреби з відновлення об’єктів інфраструктури та житлового фонду, чи буде подальше підвищення цін на будматеріали та чого очікувати ринку після закінчення війни?

Про це  розповів президент Національного експертно-будівельного альянсу України Віктор Лещинський.

— Вікторе Петровичу, чи має готовність вітчизняний ринок будівельних матеріалів під час воєнного стану повністю задовольнити потреби з відновлення об’єктів інфраструктури та житлового фонду?

— Ринок будматеріалів в Україні досить таки розвинений. Тому він може задовільнити всі потреби, які будуть перед ним стояти. Якщо навіть і виникатимуть, якісь дефіцитні моменти, то все це вирішується за рахунок імпорту. Також завжди можна облаштувати той чи інший завод і ситуація вирівняється. Наприклад, так свого часу було із виробництвом гіпсокартону. Тоді поставили кілька заводів та забезпечили ним ринок у потрібних об’ємах.

  Наразі спостерігається значне підвищення курсу долара. Настільки це відобразиться на вартості будматеріалів?

— На мою думку, ринок будматеріалів не панікує. Є реакція на потичні ситуації. Наприклад, у нас зараз на окуповану територію та в зону бойових дій потрапило кілька підприємств виробників гіпсокартону. І ринок на це відреагував, піднявши ціну на цей матеріал. Оскільки змінилася логістика. Що стосується металу, він почав дорожчати ще в минулому році. Значно піднявся в ціні в лютому, оскільки була незрозуміла ситуація.

Наразі ціна поступово вирівнюється. Якщо раніше в країні щось негативно ставалося, то ціни взлітали. Наразі ринок сам себе регулює. Ціна більше зростає на ті матеріали, де спостерігається дефіцит. Якщо навіть брати скло, то його в Україні не виробляють, але ціна на нього не підскочила. Адже є складські запаси. А основний споживач наразі призупинив свою діяльність. Тож ажіотажу на цей продукт немає.

Якщо говорити про цемент, то підприємства із його виготовлення кілька місяців стояли. А на ринку ми цього не відчули, бо теж на складах були чималі запаси. Підсумовуючи, загальне здорожчання є, але в порівнянні до сьогоднішнього курсу долара, воно незначне. За звичайних обставин, якби не було війни, то ціни при такому курсі долара вже були б космічними.

— Нещодавно Україна стала кандидатом на вступ до ЄС. Чи вподальшому це вплине на ціни на будматеріали?

— Не думаю. У нас і так не було проблем возити на продаж свої матеріали. Можливо, тепер більше наших виробників намагатиметься вийти на європейський ринок. При цьому ціни на будматеріали, що на експорт, можуть різнитися і бути вижчими. А для вітчизняного ринку тенденція в цінах залишатимиться тією ж. Це впливу не матиме.

— Чого очікувати будівельному ринку після завершення війни?

— Після завершення війни в Україну підуть значні інвестиції. І це якраз вплине на здорожчання будматеріалів. Як показує практика, наразі вартість будматеріалів стримують і самі будівельники. Оскільки вони не мають замовлень. Як тільки роботи відновляться, то ринок будматеріалів на це відреагує. Проте ситуація залежатиме і від кількості грошей в основних покупців.

Спілкувався Юрій ІВАНОВ