Як за допомогою технологій можна рятувати архітектурні пам’ятники

Ви зараз переглядаєте Як за допомогою технологій можна рятувати архітектурні пам’ятники

Архітектурні пам’ятники часто занепадають і руйнуються через брак фінансування на їх відновлення, потрапляють під знесення через зведення чергового торгового центру або житлового комплексу, страждають в ході збройних конфліктів, через пожежі або недбалість.

Технологічні рішення здатні зберегти історичні пам’ятники для нащадків або воскресити вигляд споруд, які вже частково зруйновані.

Такі кейси є не тільки на Заході, а й в Україні.

Нотр-Дам і Тріумфальна арка: світова практика

16 квітня 2019 року на очах сотень людей загорівся собор Паризької Богоматері.

Пожежу в одній з найбільш відомих історичних пам’яток Франції все-таки вдалося загасити, але вона призвела до обвалення шпиля і даху.

Це буде не перша реставрація собору з багатовіковою історією. Однак тільки в цей раз для відновлення Нотр-Дама використовують 3D-модель. Її створили за допомогою лазерного сканування до загоряння, коли планували ремонтні роботи.

Відразу після пожежі ЗМІ та інтернет-користувачі активно підтримували чутки, що для реставрації знадобиться модель собору з гри Assassin’s Creed. Це не підтвердилося: при відтворенні вигляду Нотр-Дама важлива максимальна деталізація і точність — до міліметра. Комп’ютерна графіка таким похвалитися не може.

Крім того, реставраторам і інженерам важлива не тільки зовнішня частина, але і структура внутрішніх перекриттів даху. Ці деталі відомі завдяки збереглася документації, а також результатами лазерного сканування.

Відсутність 3D-моделі сильно ускладнило б реставрацію.

Кейс Нотр-Дама — найяскравіший приклад використання технологій для відтворення або відновлення історичного об’єкта. Але не єдиний.

У 2001 році в Афганістані таліби знищили Культурний ландшафт Баміанської долини, створений в VI столітті н.е., назвавши їх язичницькими ідолами.

У 2015 пара китайських мільйонерів вирішила відтворити вигляд зруйнованих скульптур з допомогою голограм. Вони профінансували створення 3D-зображень і встановили проектор, який пізніше передали у власність міністерству культури.

Влітку того ж року 150 людей спостерігали за світловим шоу — вночі проектори включили і проекції статуй Будди постали перед глядачами у всій своїй величі.

Вперше подібну ідею запропонували реалізувати в 2005 році, але тоді проект не підтримали.

Зараз баміанська влада не може дозволити часте використання проектора через проблеми з енергопостачанням, як повідомляє NYT. Але технології дозволили відтворити легендарні статуї.

До речі, саме знищення Будд і стало поштовхом до розвитку некомерційних організацій, мета яких — збереження об’єктів культурної спадщини.

Найвідоміший з них — проект CyArk, створений в 2003 році. Його активісти почали зі створення цифрових копій об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО за допомогою лазерного сканування.

Пізніше CyArk і Google заснували Open Heritage project, що дозволяє людям відвідати в віртуальній і доповненій реальності об’єкти історичної та культурної спадщини, як існуючі, так і вже зруйновані — від Титаніка до Парфенона і Пізанської вежі.

Інша відома організація — англійський Інститут цифрової археології, який створив копію Тріумфальної арки, зруйнованої бойовиками ІГІЛ в Пальмірі.

Збереження пам’яток в Україні

В Україні багато архітектурних пам’яток і старовинних будівель, які знаходяться в жалюгідному стані, під загрозою знесення і потребують реставрації.

Ця проблема привернула увагу некомерційного проекту «Мапа реновації». Його творці вирішили скласти інтерактивну карту історичних будівель Києва, які потребують реставрації і можуть бути знищені.

Всього проектом займається близько 30 осіб. Ми в EverScan приєдналися до соціальної ініціативи.

За допомогою лідарного сканування — тією ж технологією, що використовувалася для створення 3D-моделі Нотр-Дама — ми конструюємо 3D-копії будівель.

Згодом ці моделі можна застосовувати в ході реставрацій і реконструкцій. Террастріальне сканування забезпечує високоточні і швидкі вимірювання з високою щільністю, збираючи дані і представляючи їх у вигляді хмари точок.

Швидкість роботи наземного сканера — до мільйона вимірювань в секунду. За пару годин наші інженери проводять сканування фасаду будівлі. В результаті ми отримуємо його цифрову копію і HDR-знімки.

Скани потрібно «склеїти», створивши єдиний хмара точок, яке буде основою для 3D-моделі.

Всього за цей рік ми відсканували 10 будівель в Києві, включаючи садибу Сікорського, урядову дачу УРСР, побудовану в 1930-х, садибу Терещенко, двоповерховий будинок, де в 1920-х розміщувалося відділення поліції.

Всю інформацію ми розмістимо у відкритому доступі на порталі «Мапа реновації» — так проект привертає увагу до проблеми руйнування історичного вигляду Києва.

В майбутньому ми хочемо створити повну цифрову карту міста.

Війни, пожежі і руйнування століттями стирають з лиця землі історію: пам’ятники, споруди, будівлі. Зараз у людства достатньо ресурсів, щоб перешкодити цьому. Ми можемо зберегти спадщину для нащадків.

Технології в області 3D-моделювання та сканування розвиваються і удосконалюються з кожним роком, а їх собівартість знижується, тому зберігати історичні пам’ятки в майбутньому стане простіше.

Максим Севостьянов, директор з розвитку бізнесу технологичічної компанії EverScan

Посилання на джерело