Як змінюються повноваження органів державного архітектурно-будівельного контролю з 1 червня

Ви зараз переглядаєте Як змінюються повноваження органів державного архітектурно-будівельного контролю з 1 червня

01 грудня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» (199-IX від 17.10.2019 року).

Вказаним Законом передбачено створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, одними з компонентів якої є Реєстр будівельної діяльності (поки не створено) та Електронний кабінет замовника будівництва (станом на 01.06.2020 року Е-кабінет фактично не працює).

Єдина електронна система у сфері будівництва буде впроваджена поетапно — з 01.12.2020 до 01.12.2022 року.

Також Законом, зокрема:

 • обмежено деякі повноваження посадових осіб державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБІ);
 • посилено відповідальності суб’єктів надання адміністративних послуг;
 • запроваджено ідентифікатор об’єкта будівництвата завершеного будівництвом об’єкта, який буде незмінними протягом життєвого циклу об’єкта;
 • запроваджено відкритий доступ до інформації, яка міститься в електронній системі (крім персональних даних), через портал електронної системи;
 • запроваджено єдиний порядок присвоєння та зміни адрес об’єктам нерухомого майна.

Повноваження ДАБІ (ДІМУ) з 01 червня 2020 року

З 01.06.2020 року органи державного архітектурно-будівельного контролю втратили право самостійно:

 • скасовувати містобудівні умови та обмеження (МУО), а також видавати обов’язкові до виконання приписи щодо внесення змін в МУО;
 • припиняти (скасовувати) право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі повідомлення;
 • припиняти (скасовувати) право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі повідомлення;
 • анульовувати (скасовувати) документи, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

Перевірки ДАБІ неможливі з 18.03.2020 року!

Містобудівні умови та обмеження — з 01.06.2020 року:

Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника або за рішенням суду.

Скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється:

 • за заявою замовника;
 • за рішенням суду.

При цьому , у разі скасування за рішенням суду містобудівних умов та обмежень посадові особи відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури несуть відповідальність згідно із законом.

Дозвіл (повідомлення) на будівництво — з 01.06.2020

Право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомленняможе бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:

 1. подання замовником заяви про припинення права, набутого на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт;
 2. отримання відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником;
 3. на підставі судового рішення, що набрало законної сили.

З 01 червня 2020 року ДАБІ не мають права позбавити особу права на виконання будівельних робіт, яке набуте на підставі повідомлення у випадку:

 • встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об’єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об’єкта, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Дозвіл на виконання будівельних робіт може бути анульовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:

 1. подання замовником заяви про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт;
 2. наявності відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником;
 3. на підставі судового рішення, що набрало законної сили, про скасування містобудівних умов та обмежень та/або припинення права на виконання будівельних робіт.

З 01 червня 2020 року ДАБІ не має права анулювати дозвіл на будівництво у випадках:

 • встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об’єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об’єкта, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю;
 • систематичного (два і більше разів підряд) перешкоджання проведенню перевірки посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Документи, що засвідчують прийнття в експлуатацію (декларація та сертифікат про готовність) — з 01.06.2020

Відтепер управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів (крім анулювання (скасування) документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів)!

З 01 червня 2020 року у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об’єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право зупиняти дію рішень, прийнятих об’єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності (крім документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів), з одночасним поданням позову до суду про скасування такого рішення та подальшим оприлюдненням такої інформації на порталі електронної системи

Юрій БрикайлоDREAMDIM