Перевірки будівництв під час карантину: чи це законно?

Ви зараз переглядаєте Перевірки будівництв під час карантину: чи це законно?

У березні з’явилася інформація про те, що під час карантину перевірки бізнесу заборонені. Але це лише частково правда.

На час карантину заборонені лише планові перевірки, і то тільки компаній, які не мають високий ступінь ризику від провадження господарської діяльності

Тобто, більшість перевірок карантин ніяк не торкнувся. Хто «приходить» перевіряти забудовників та чи можна це робити під час карантину?  Що зазвичай перевіряють та що робити, якщо інспектор виявив порушення? Питання податкових перевірок у цій статті ми торкатися не будемо.

Перевірки органів архітектурно-будівельного контролю (ДАБІ, ДІМ)

Чи може відбутися перевірка під час карантину?

Перевірки дотримання містобудівного законодавства поки не проводяться, але не через карантин, а через ліквідацію ДАБІ. Уряд 13 березня зупинив дію постанови, якою затверджено порядок проведення таких перевірок. Перевірки мають відновитися із початком діяльності новоствореної Державної інспекції містобудування (ДІМ). Поки не зрозуміло, що станеться раніше — завершення карантину чи початок роботи ДІМ.

Якщо ДІМ запрацює ще під час карантину, із плановими перевірками вони зможуть прийти тільки до тих компаній, які мають високий ступінь ризику. Ступінь ризику контролюючі органи визначають окремо по кожній зі сфер контролю за спеціально розробленими критеріями. Від ступеня ризику залежить не тільки, чи можна перевірити вашу компанію в карантин, але й те, як часто вас перевірятимуть у звичайні часи.

Із позаплановими перевірками ДІМ зможе прийти незалежно від карантину. Дві найпоширеніші підстави для проведення позапланових перевірок — скарга фізичної особи та перевірка виконання раніше виданих приписів. ДІМ матиме право перевіряти виконання й тих приписів, які видавала ще ДАБІ.

Що перевірятиме ДІМ?

ДІМ перевірятиме, з-поміж іншого, чи є в забудовника право на виконання підготовчих та будівельних робіт, чи дотримуються вимоги ДБН, містобудівних умов та обмежень, відповідність фактично виконаних будівельних робіт проектній документації, а також достовірність даних, зазначених в документах, що дають право на виконання будівельних робіт, відповідність проектної документації вимогам законодавства, наявність ліцензії у генпідрядника (підрядника) з відповідним переліком робіт.

Іншими словами, ДІМ цікавитиме як документальна частина (проектна документація, наявність права на виконання будівельних робіт, ліцензій), так і фактична — чи відповідає будівництво вимогам законодавства та проектній документації.

Перевірки ДСНС

Чи може ДСНС прийти на перевірку під час карантину?

Планові перевірки ДСНС підпадають під мораторій на час карантину. Це підтверджує і Мінекономіки. Але ДСНС має право провести позапланову перевірку і навіть планову, якщо визначено високий ступінь ризику від діяльності вашої компанії. Найімовірніше, що на будівництво ДСНС прийде саме із позаплановою перевіркою.

Що перевірятиме ДСНС?

ДСНС перевіряє, чи дотримуються на будівництві правил пожежної безпеки, починаючи від того, чи відповідають будівельні матеріали показникам пожежної безпеки, і закінчуючи, скажімо, тим, чи захищені від замерзання води пожежні резервуари. Практика показує, що інколи інспектори тлумачать ці правила розширено — застосовують уже нечинні попередні редакції або й ДБН, які в правилах не згадуються і до об’єкта перевірки не мають жодного стосунку.

Наслідки перевірки ДСНС бувають особливо болючими, бо окрім штрафу чи припису посадові особи ДСНС мають право звертатися в суд із вимогою зупинити будівництво.

Перевірки Держгеокадастру

Чи може Держгеокадастр прийти на перевірку під час карантину?

Щодо позапланових перевірок — однозначно так. Практика показує, що підставою для виходу інспектора Держгеокадастру на позапланову перевірку може бути практично що завгодно, навіть лист депутата місцевої ради. Питання ж, чи може Держгеокадастр проводити планові перевірки на будівництві під час карантину, є доволі спірним. Ми схиляємося до того, що не може, але остаточну відповідь даватиме Верховний Суд. Втім, у більшості випадків Держгеокадастр приходить на будівництво саме із позаплановою перевіркою.

Що перевірятиме на будівництві Держгеокадастр?

Держгеокадастр перевірятиме, по-перше, наявність прав на земельну ділянку, на якій ведеться будівництво, а по-друге, чи використовується ця земельна ділянка за цільовим призначенням.

Можна помітити, що останнім часом інспектори Держгеокадастру не розмежовують поняття «цільове призначення земельної ділянки» та «функціональне призначення земельної ділянки», хоча друге є категорією містобудівного, а не земельного законодавства. Це призводить до того, що інспектори констатують використання земельної ділянки не за цільовим призначенням через те, що, на їхню думку, будівництво не відповідає функціональному призначенню території відповідно до генерального плану міста. В такій ситуації Держгеокадастр виносить припис, суть якого фактично зводиться до вимоги припинити будівництво.

Перевірки Міністерства культури або Департаменту охорони культурної спадщини

Чи може Мінкульт або Департамент охорони культурної спадщини прийти на перевірку під час карантину?

З огляду на нинішню судову практику — так, може. Верховний Суд вважає, що органи охорони культурної спадщини проводять не перевірки, а охоронні заходи шляхом проведення візуального огляду та перевірки електронної бази даних, предметом яких є збереження властивостей об`єкта культурної спадщини. А тому Закон «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на такі перевірки («охоронні заходи»), та, відповідно, «мораторій» на перевірки не поширюється.

Що перевіряє на будівництві Мінкульт або Департамент охорони культурної спадщини?

Забудовник, який хоче збудувати об’єкт в межах охоронних зон пам’яток культурної спадщини або історичного ареалу населеного пункту (список населених пунктів, які мають історичний ареал можна знайти тут), повинен отримати дозвіл або погодження проектної документації на будівництво від органу охорони культурної спадщини. Таким органом в залежності від об’єкта охорони є Мінкульт або місцевий департамент охорони культурної спадщини.

Для перевірки того, чи дотримуються ці вимоги, чи отримано забудовником необхідні дозволи і погодження від органів охорони культурної спадщини, інспектори часто виїжджають на місце будівництва та здійснюють «візуальні обстеження». Після цього нерідко складають приписи з вимогою зупинити будівництво, якщо воно ведеться без дозволу або пам’ятці, на думку інспектора, завдається шкода.

Перевірка відбулася, інспектор стверджує про наявність порушень. Що робити?

Якщо під час карантину до вас все-таки прийшли з перевіркою, цілком імовірно, що це законно, оскільки мораторій на перевірки виявився лише певними обмеженнями на проведення планових перевірок.

У разі виявлення порушень результатом перевірки буде складення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності керівника компанії (найбільш поширений сценарій) та видача припису про усунення порушення.

Якщо компанія не згідна з виявленим порушенням, то в суді потрібно буде оскаржувати саме ці документи — постанову та припис. Однак і строки, і порядок їх оскарження є різними.

Припис — це документ, яким контролюючий орган зобов’язує усунути порушення. Припис ігнорувати не можна: його треба або виконувати, або оскаржувати.

Є такі приписи, які виконати неможливо або вкрай недоцільно з точки зору бізнесу, наприклад, про зупинення будівельних робіт. Їх варто оскаржувати. Строк на оскарження припису до суду — шість місяців. Однак строк на виконання припису, найімовірніше, буде встановлено менший, тому його треба оскаржувати якомога раніше, щоб зменшити ризик накладення штрафу за невиконання припису. Постанову про притягнення до адміністративної відповідальності можна оскаржити упродовж 10 днів з дня її вручення.

Втім, завдяки спеціальному «карантинному» законодавству навіть ті приписи та постанови, строк на оскарження яких мав би спливти у квітні-липні, ще декілька тижнів можна буде оскаржити в суді.

Результати перевірки можуть бути скасовані судом з різних підстав, але умовно їх можна розділити на дві групи: відсутність порушення, про яке стверджує перевіряючий орган, та недотримання процедури проведення перевірки.

Отже, Держгеокадастр та Мінкульт можуть перевіряти будівництво під час карантину практично без обмежень, ДСНС та ДІМ мають обмеження лише на планові перевірки компаній із незначним та середнім ступенем ризику. Проте незважаючи на орган, який проводив перевірку, та виявлене правопорушення, результати перевірки можна оскаржити в суді, а карантин лише «посприяв» забудовникам у цьому у зв’язку з продовженням процесуальних строків. Відтак, навіть, якщо припис був винесений ще восени минулого року, його все ще можна оскаржити в суді.

Олександра Бортман, адвокатка, юристка Юридичної фірми «Василь Кісіль і Партнери»

Богдан Шабаровський, адвокат, юрист Юридичної фірми «Василь Кісіль і Партнери»

Посилання на джерело