Позов щодо знесення самочинно збудованого об’єкта є обов’язком ДАБІ, а не правом

Ви зараз переглядаєте Позов щодо знесення самочинно збудованого об’єкта є обов’язком ДАБІ, а не правом

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув питання щодо зобов’язання органу державного архітектурно-будівельного контролю звернутися до суду із позовом про знесення самочинно збудованого об’єкта

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у Постанові від 09.12.2019 року по справі №826/22842/15 щодо зобов’язання органу державного архітектурно-будівельного контролю звернутися до суду із позовом про знесення самочинно збудованого об’єкта, прийшов до наступних висновків:

Орган державного архітектурно-будівельного контролю у разі настання умов, передбачених статтею 38 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», має обов’язок звернутися до суду з позовом про знесення самочинно збудованого об’єкта та компенсацію витрат, пов’язаних з таким знесенням.

Звернення до суду з позовом в цьому випадку є способом здійснення владних повноважень, а не способом захисту суб’єктивних прав органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Таким чином, суди попередніх інстанцій невірно кваліфікували повноваження органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо пред’явлення позову про знесення самочинно збудованого об’єкта як повноваження, яке може здійснюватися (або не здійснюватися) на власний розсуд цього органу (дискреційне).

Звернення до суду з позовом про знесення самочинного будівництва є способом захисту публічних інтересів у сфері містобудування, а не прав та законних інтересів Держархбудінспекції. Захист публічних інтересів у сфері містобудування не може ставитися у залежність від бажання Держархбудінспекції.

У разі невиконання органом державного архітектурно будівельного контролю його повноваження, передбаченого законом, особа, яка вважає, що така бездіяльність порушує її права або законні інтереси, має право звернутися з відповідним позовом до суду.

Автор: Юрій Брикайло, DREAMDIM