Учора, 30 листопада, на другому міжнародному ВІМ-форумі «BIM2UKRAINE. STEP2» розповіли, які зміни чекають на містобудівну діяльність.
Заступниця міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська Докладно розповіла про новації, які чекають на сферу будівництва після прийняття законопроекту №5877 «Про внесення змін до КУпАП та ККУ щодо посилення відповідальності в сфері містобудівної діяльності».
Що зміниться:
— процес проходження дозвільної документації продовжать цифровізувати та автоматизують більшість погоджень;
— експертні організації отримають більше повноважень і обов’язків: експертиза перевірятиме всі необхідні умови та обмеження стосовно будівництва об’єктів;
— розподіляться деякі види підготовчих робіт, наприклад, такий вид робіт як знесення буде виокремлено;
— контролюватимуть перебіг будівництва органи місцевого самоврядування або приватні юридичні організації, а вибирати контролера зможе сам замовник будівництва;
— нові об’єкти прийматимуться в експлуатацію автоматично, але для цього акти їх готовності повинні в електронному вигляді підписати всі учасники процесу;
— в ЄДЕССБ закладуть можливість вести журнал технагляду в електронному вигляді.
Наталія Козловська підкреслила, що цей законопроект значно підсилить відповідальність підписантів за прийняття об’єктів в експлуатацію.
Контроль за ситуацією з будівництвом на територіях ОТГ покладеться на органи місцевого самоврядування. Саме вони слідкуватимуть, які об’єкти у них зводяться. Вони ж і перевірятимуть їх на наявність дозвільної документації в ЄДЕССБ.
Таким чином, виявлятимуть самобуди. Не виключено, що органам місцевого самоврядування нададуть повноваження для знесення останніх.
Мінрегіон залишає за собою лише функцію нагляду. Ймовірно її здійснюватиме Містобудівна палата, що складатиметься із суб’єктів ринку та представників держави. Така система вже працює в Мінюсті.
Мінкульт надаватиме погодження тільки для науково-проектної документації об’єктів. А погоджувати дозволи на будівництво не буде.
Чиновниця окремо розповіла і про науково-технічний супровід будівництва. Це послуга, яка допомагає вирішувати архітектурно-планувальні, інженерні і технологічні задачі, що виникають на всіх етапах життєвого циклу будівлі або споруди. Рішення щодо науково-технічного супроводу приймає замовник будівництва, власник або управитель. Порядок його виконання встановлює Мінрегіон.
“Всі новації наберуть чинності приблизно через півроку”, — каже чиновниця.
За її словами, через 5 років у цьому законі набирає чинності нова вимога щодо проектування об’єктів СС2 та СС3, які споруджуються за бюджетні кошти. Проектна документація для таких об’єктів буде розроблятися з використанням будівельного інформаційного моделювання (BIM).
Тож Альянс обрав BIM одним із пріоритетних напрямків у своїй діяльності на найближчі роки.